Od leta 2024 naprej bodo podjetja morala poročati po ESRS standardih

Od leta 2024 naprej bodo podjetja morala poročati po ESRS standardih

Pripravite se na evropske standarde poročanja o trajnostnem razvoju. Prvi komplet ESRS standardov je zdaj na voljo!

POUDARKI:

  • Ključne značilnosti končnih ESRS standardov
  • Ključne spremembe v primerjavi s prejšnjimi različicami
  • Interoperabilnost z mednarodnimi pobudami za določanje standardov
  • Naslednji koraki

Zajeta podjetja se morajo zdaj pripraviti na izboljšano poročanje o trajnostnem razvoju, saj je Evropska komisija (EK) objavila končno besedilo svojega prvega sklopa dvanajstih evropskih standardov poročanja o trajnostnem razvoju (ESRS). Za prvi val podjetij bodo razkritja zahtevana že v obdobju poročanja 2024.

Podjetja bodo morala oceniti, o katerih temah naj poročajo, z uporabo koncepta dvojne pomembnosti, ki zahteva informacije, ki so bistvene bodisi s finančnega vidika bodisi z vidika vpliva. Podjetja bodo morala vključiti tudi informacije iz svoje vrednostne verige.

Pomembno je, da se vključite zdaj, da razumete zahteve tega prvega sklopa ESRS in ocenite, kako se mora vaše podjetje prilagoditi.

Zdaj je končno besedilo ESRS jasno, podjetja nimajo več časa preden ti standardi postanejo obvezni. Obseg in ambicioznost teh standardov sta neprimerljiva in obstajajo ključne razlike v primerjavi z drugimi mednarodnimi okviri. Podjetja se morajo pripraviti na soočanje z izzivi in spoznati priložnosti, ki jih bo prineslo izboljšano poročanje.

Mark Vaessen, Chair,

Global Corporate & Sustainability Reporting Topic Team

Ključne značilnosti končnih ESRS

ESRS določajo podrobne zahteve glede poročanja za podjetja na področju uporabe CSRD. Dva medsektorska standarda zagotavljata splošne koncepte poročanja in vključujeta splošne zahteve glede razkritja, vključno z več podatkovnimi točkami. Deset tematskih standardov jih dopolnjuje s podrobnimi zahtevami po razkritju okoljskih, družbenih in upravljavskih tem. Skupaj teh dvanajst ESRS od podjetij zahteva, da zagotovijo informacije o:

  • njihovo upravljanje in strategijo za obravnavo tem materialne trajnosti;
  • vplive, tveganja in priložnosti, ki izhajajo iz teh tem; in
  • kvantitativne metrike in cilje.

Načela dvojne pomembnosti

• Dvojna pomembnost se nanaša na dve razsežnosti pomembnosti – „finančno“ in „vpliv“.

• Podjetja bodo morala izvesti ocene pomembnosti za obe dimenziji in poročati o zadevah, ki so bistvene v kateri koli dimenziji, za vse teme, povezane s trajnostjo.

Poročanje o številnih temah• ESRS zahtevajo razkritja pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti v širokem spektru okoljskih, družbenih in upravljavskih tem.

• Po oceni pomembnosti morajo podjetja zagotoviti podatke, postopke in strokovno znanje za poročanje o temah, ki so jim lahko nove, kot sta biotska raznovrstnost ali krožno gospodarstvo.

Upravljanje• Podjetja morajo jasno določiti svoje upravljanje glede tega, kako obravnavajo teme, povezane s trajnostjo, vključno s tem, kako ključni kazalniki uspešnosti (KPI) trajnosti vplivajo na prejemke.
Poročanje hkrati z računovodskimi izkazi• Podjetja v obsegu bodo pripravila izjavo o trajnosti, vključno z razkritji, ki jih zahtevajo ESRS, kot del svojega poslovnega poročila, objavljenega hkrati z računovodskimi izkazi.

• Za mnoga podjetja bo izziv pravočasno zbrati podatke.

Poročanje o vplivih, tveganjih in priložnostih v celotni vrednostni verigi• Standardi od podjetij zahtevajo, da prepoznajo vplive, tveganja in priložnosti v celotni vrednostni verigi in poročajo o njih.

• Podjetja morajo razumeti, kako bo ta funkcija vplivala na njihovo poročanje in zbiranje podatkov, čeprav se je obseg podatkov, potrebnih iz vrednostne verige, zmanjšal od prvotnih osnutkov in so na voljo postopne olajšave.

Poročanje o politikah, akcijskih načrtih in ciljih• Podjetja morajo biti pripravljena na preglednost zagotavljanja podrobnih razkritij o svojih politikah, akcijskih načrtih in ciljih v vseh pomembnih temah.

• Medtem ko standardi sami od podjetij ne zahtevajo, da postavijo nove cilje ali izvajajo nove politike, bodo standardi prinesli večjo prepoznavnost in nadzor nad njihovimi načrti. Izvedba izvedbenega projekta torej predstavlja priložnost za prepoznavanje in obravnavanje področij, kjer so podjetja manj zrela, kot bi si želela.

Zagotovilo• Podjetja morajo biti pripravljena na razkritja, ki bodo predmet zagotovila.

• To bo zahtevalo jasno revizijsko sled ter dokumentacijo procesov in kontrol v podporo zagotovljenim razkritjem.

Ključne spremembe v primerjavi s prejšnjimi različicami ESRS

Predlagani standardi so bili v zadnjih petnajstih mesecih izpostavljeni komentarjem na ključnih stopnjah. Osnovna načela so bila ohranjena – na primer uporaba načel dvojne pomembnosti in zahteva po poročanju celotne vrednostne verige o širokem naboru tem. Vendar se je struktura spremenila, da bi bila bolj usklajena s TCFD, nekatere zahteve pa so bile v primerjavi s prejšnjimi različicami poenostavljene, odstranjene ali postale prostovoljne.

Interoperabilnost z mednarodnimi pobudami za določanje standardov

CSRD od ES in EFRAG zahteva, da „v največji možni meri upoštevata delo globalnih pobud za določanje standardov“. Oba sta sodelovala z Mednarodnim odborom za trajnostne standarde (ISSB) in Global Reporting Initiative (GRI) za povečanje interoperabilnosti. Povzetek primerjave ESRS s standardi ISSB naj bi bil objavljen v prihodnjih mesecih.

Zaključek

Zajeta podjetja se morajo zdaj pripraviti na poročanje ESRS. Za prvi val podjetij bo to že v obdobju poročanja 2024

Vir:

https://kpmg.com/xx/en/home/insights/2022/05/european-sustainability-reporting-standards-eu-esrs.html
https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/xx/pdf/2022/07/talkbook-get-ready-for-esrs.pdf
Kontaktni obrazec
Za več informacij glede Trajnostnega poročanja, LCA analiz in programske rešitve za upravljanje trajnosti za mala, srednja in velika podjetja.
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Katere storitve vas zanimajo?